CV-3 Shipmates Names Appearing on Killed In Action Plaque Located On Hanger Deck of U.S.S. Yorktown

Ships Company

Russell M. Amudson, BM2/C

Harold W. Ahnett, F1/C

Perry E. Baker, Sc/C

Milton E. Bassett, AMM2/C

William F. Beck, F1/C

Gerald J. Bertrant, AMM1/C

Lt. Commander J. Bevier

Henry J. Blaski, S2/C

Robert B. Boissonneault, S1/C

Manley S. Boudreaux, S1/C

Robert L. Brittenham, S2/C

William O. Brooks, STM1/C

Mach. Raymond C. Brown

John I. Brunell, AMM2/C

Lt. Archie M. Buckley

Rene H. Caldwell, S2/C

Pete Calipetis, F1/C

Robert K. Cameron, S2/C

Julian H. Cherrington, GM1/C

Charles M. Connor, AMM2/C

Able F. Cook, S2/C

Alfred M. Crooks, BM2/C

Lt.JG John W. Crowe, Jr.

Jim W. Curtis, WT3/C

Joe A. Dipauli, SF2/C

Herbert L. Drake, S1/C

Harry L. Drew, RM3/C

Mason L. Dunnaway, S1/C

Mach. Maurice L. Flack

Bennard M. Fort, ACMM

Jack Funes, GM3/C

Roger A. Gale, MUS2/C

George H. Geis, Jr. S2/C

Harold D. Giles, GM2/C

Kenneth D. Girard, S1/C

William V. Goodwin, Cox.

Herbert W. Gordon, ACMM

George E. Graves, S1/C

Arthur A. Gresser, F2/C

Richard E. Heldenbrand, S2/C

William L. Hertz, S1/C

George B. Holfman, AMM2/C

Swift Hogue, S1/C

Joseph E. Hole, Jr. S2/C

Marshall T. Hornsby, WT2/C

John G. Horrocks, S1/C

Warner G. Horrocks, S1/C

H.E. "Huck" Huckabee, S1/C

William S. Huth, S1/C

Roy M. Inbody, RM3/C

James H. Jackson, FC3/C

Fred E. Jacobs, S1/C

Arther W. Johnson, WT2/C

Elvind O. Johnson, ACMM

Ralph C. Johnson, S1/C

Paul R. Kachuk, CCMA

Joseph W. Keeton, CSKA

John A. Keith, S1/C

Frederick A. Kreutler, Jr. S1/C

John P. Ladwitz, MMS3/C

Charles J. Laymon, S2/C

Theodore E. Lefevre, S1/C

Lt. William G. Liddie, Jr.

Thomas H. Lnton, S1/C

Salvatore Londind, S1/C

Jack W. Loudermilk, ACMM

William D. Lynch, Cox.

Garner W. March, WT2/C

Frank J. McTighe, ARM3/C

Otto Megason, MM1/C

Jack E. Miles, S1/C

Charles T. Mills, AMM1/C

Charles H. Miner, S1/C

John E. Molock, AMM1/C

Victor R. Molthen, S1/C

Joseph M. Moore, CGMA

Antonio M. Moriconi, S1/C

Myron F. Muehler, F1/C

Eugene F. Neville, S1/C

Joseph F. Novk, ACMM

Carl A. Ogle, S1/C

Anthony Papadopoulos, F1/C

Joseph F. Paris, S1/C

Thomas G. Perkins, AMM2/C

Aloysius W. Prymula, F2/C

Forest M. Putman, F1/C

Osborn K. Rainwater, F1/C

Paul Redemski, S1/C

Curtis W. Sadd, S1/C

Richard E. Sadler, WT1/C

James C. Screeton, BM3/C

Emil Simak, ACMM

William J. Simmons, S1/C

Henry F. Smith, CWTA

Kenneth A. Smith, WT2/C

Raplh M. Smith, S2/C

Robert C. Smith, EM1/C

Henery L. Smoot, S1/C

John E. Sparks, EM3/C

Alfred W. Stoehred, S1/C

Robert E. Stdll, S1/C

Robert J. Stratton, S2/C

Thomas R. Taylor, WT1/C

Delory Thurman, S1/C

Lawrence E. Uhl, F2/C

John D. Vanalien, S2/C

Elmer M. Walters, S1/C

John A. Welsh, F1/C

Keynon L. Witters, AMM2/C

Jacob S. Zearfoss, S1/C

Harold M. Zerrenner, S1/C

 

AIR GROUP - 3

Ens. William R. Bell

Lt. VIctor M. Gadron

Max V. Petes, ACM2/C

Clifford B. Pierce, S2/C

Ens. David S.Felsenthal

Robert O. Rotsel, ARM3/C

Ens. James A. Rutledge

 

AIR GROUP SQUADRONS - VF - 5

Ens. Horace A. Bass Jr.

Lt. Marion W. Dufihnd

Lt. Herbert T. Gill

Lt.JG William M. Holt

Ens. Robert L. Price

Lt.JG James C. Smith

Lt.JG Charles A. Tabberer

 

AIR GROUP SQUADRONS - VF - 6

Ens. High D. Mcintosh

 

AIR GROUP - 12

Lt.JG Tom G. Atwell

Paul T. Barnett, PHOM1/C

Donald M. Betts, ARM1/C

John E. Blane, Jr., ARM1/C

Harland J. Burrus, AOM2/C

Victor F. Deike, PHOM1/C

Carroll C. Hall, ARM2/C

Duncan F. Hallock, ACOM

Ens. Harold D. Hanson

James A. Holmes, AEM1/C

Myles C. James, ARM1/C

Ens. Leonard C. Kenner

Albert J. Legris, ARM2/C

Lt.JG James D. Miller

Lt.JG Robert D. Menning

Jerry L. O'Hagen, ARM3/C

Lt.JG Don G. Reeves

LCDR William E. Rowbotham

Lt.JG Arthur L. Teall

Clarence O. Warford, ACM2/C

 

AIR GROUP - 53

Ens. Walter J. Bennett

Henry L. Bugay, AMM1/C

Lt.JG William R. Carey

Lt. Stewart E. Doty

Ormond G. Jackson, AMM1/C

Robert W. Mendenhall, ARM3/C

Ens. John P. Nelson

Elwood L. Moser, AMM1/C

Clyde H. Olsen, AMM1/C

CHCARP. Thomas R. Smith

Renaldo Vellutini, AMM1/C

 

MARINE CORPS

PFC Spencer Eakin Allmond, USMCR

Corporal Wendell George Carvey, USMCR

PFC Michael Carl Fox, Jr., USMCR

GSgt Albert Sidney O'Neir, Jr., USMCR

Sgt John Joseph Rohan Jr., USMCR

First Lieutenant David Steinberg, USMCR

PFC Frank Thomas Titone, USMCR

PFC Belton Thomas Begley, USMCR

PFC Lloyd Marion Claytor, USMCR

PFC Lewis Robert Glass, USMCR

Corporal John Dolph Plilips, USMCR

PFC Charles Henry Seipp, Jr., USMCR

PFC Thomas Edward Tehan, USMCR

PFC William Joseph Wehmann, USMCR